Ile żabek potrzeba do karnisza?

Okno firany karniszeAranżacja okien jest ważnym elementem w każdym domu. Świetnie dobrana potrafi przynieść naprawdę ogromne korzyści dla wnętrza.

Dekoracja okienna ma nie tylko wyglądać, zachwycać kompozycją, ale również służyć, jako osłona przed słońcem czy wzrokiem wścibskich sąsiadów. Bez względu na to, jaka jest jej główna rola – powinna być ona przemyślana.

Aranżację okna zaczynasz się najczęściej od przeglądania katalogów, Internetu, rozmów z przyjaciółką, mamą czy po prostu szukania inspiracji w domach znajomych. Wybierasz firanki, zasłony. Zastanawiasz się nad kolorem, rodzajem tkaniny, z jakiej wykonasz swoją ozdobę. Często zapominasz o karniszu. Okazuje się, że to równie ważny element, jak firany czy zasłony. Źle dobrany karnisz może popsuć cały efekt, na który tak długo pracowałaś. Przy jego wyborze również warto się zastanowić i zatrzymać odrobinę dłużej. Pamiętaj, aby pasował zarówno do aranżacji, jak i wnętrza.

Przemyślałaś już wszystko, czekają Cię wielkie zakupy. Nie wiesz jednak, ile żabek będzie potrzebne Ci do upięcia Twojej aranżacji? Warto kierować się zasadą, że dla firan mocowanych standardowo, czyli na zakładkę, potrzebna jest 1 żabka na każde 10 cm karnisza. To sprawi, że firana nie będzie upięta ani za gęsto ani za rzadko, czyli będzie wyglądała estetycznie. Znaczenie ma również to, z jakiej tkaniny wykonana jest aranżacja. Jeśli jest to delikatny, lekki materiał – żabek może być mniej. Natomiast, jeśli planujesz powiesić ciężkie zasłony lub lambrekiny – będziesz potrzebowała więcej żabek. Najlepiej po prostu kupić więcej żabek i pierścieni – na zapas. Wówczas w dowolnej chwili będziesz mogła je dołożyć, jeśli uznasz, że są konieczne. Niewykorzystane akcesoria z pewnością się przydadzą później. Żabki i pierścienie się zużywają, więc w razie konieczności ich wymiany – będą jak znalazł.