Jak dobrać karnisze?

firanki karniszePrzygotowywanie aranżacji okna to nie tylko wybór firanek i zasłon, ale również zakup karnisza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni.

Pierwszą rzeczą, nad którą powinieneś się zastanowić jest to, czy potrzebujesz karnisza pojedynczego czy podwójnego. Pojedynczy jest na zasłonę, podwójny umożliwi Ci zawieszenie firanki. Zawsze możesz wybrać podwójny, a tylne mocowanie pozostawić puste. W przyszłości będziesz miał możliwość dokupienia rurki i żabek.

Kolejnym krokiem jest dobór długości rurek. Karnisz powinien być ok. 30 – 50 cm dłuższy niż szerokość okna (ok 20 cm z każdej strony). Jeśli będziesz potrzebował zasłonić całe okno, nie będzie prześwitów po żadnej ze stron. W zależności od tego, jakie wybrałeś rurki – dobierz odpowiednie wsporniki, które umożliwią przymocowanie ich do ściany. Wsporniki boczne powinny być zamontowane około 10 cm od ramy okiennej.

Kolejny etap to wybranie sposobu mocowania firanki i zasłony. Możesz wybrać żabki lub agrafki. Zdecyduj również, jakie końcówki mają znajdować na karniszu. Pamiętaj, że przedłużą jego długość. Pamiętaj również o grubości rurek karnisza. Kwestia wyboru oczywiście jest sprawą indywidualną. Jednak te cieńsze znacznie mniej rzucają się w oczy i sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach. W większych pokojach mogą wyglądać na nieproporcjonalne. Oczywiście w każdym pomieszczeniu w domu możesz mieć inny rodzaj karnisza. Zależy od Twojego wyboru. Generalnie karnisz powinniśmy dobrać do stylu pomieszczenia. Wówczas stworzy idealną kompozycję wraz z firanką i zasłoną.

Masz pytania zapraszamy do bezpośredniego kontaktu