Jak samodzielnie uszyć firanki?

białe firankiWłasnoręcznie wykonana ozdoba okienna może być świetnym wyzwaniem. Co prawda jest to pracochłonne i wymaga cierpliwości, ale za to daje satysfakcję.

Jeśli masz smykałkę do szycia, to uszycie firan nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Dla laików istniej dobra wiadomość – wszystko jest możliwe do wykonania. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Jeśli pierwszy raz podejmujesz się takiego zadania musisz być przygotowana na każda ewentualność. To znaczy, że na jednej próbie może się nie skończyć. Niekiedy konieczne będzie sprucie franki i rozpoczęcie pracy od nowa. Pamiętaj jednak, że firanki to bardzo delikatna tkanina. Czasami to nawet siateczka o mniejszych bądź większych oczkach. Dlatego, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy musisz dobrać odpowiednią grubość i rodzaj nici. Ważny jest też ścieg.

Aby dobrać odpowiedni ścieg, zrób próbę na kawałku materiału. Każda maszyna ma swoją specyfikę, inaczej współpracuje z danym rodzajem tkaniny. Inaczej również wykonuje dany ścieg. Próba na kawałku tkaniny, z która będziesz pracowała będzie świetnym pomysłem. Jeśli chodzi o wybór ściegu istnieją pewne zasady, których warto się trzymać. Pamiętaj, aby nie wybierać ściegu krótkiego, ponieważ będzie sztywny i zbyt napięty. Z kolei zbyt długi może spowodować niepożądane marszczenie się materiału.

Jeśli chodzi o wybór igieł i nici – to istnieje reguła, że powinny być one cienkie, najlepiej tex 120. Grubości oznaczone są na szpulce. Wybieraj nici poliestrowe. Bawełniane nie będą odpowiednie, ponieważ marszczą szew. Po praniu mogą się skurczyć. Wówczas tkanina trwale się zmarszczy. Igła również powinna mieć cienką końcówkę. Zbyt gruba sprawi, że zniszczysz materiał. Najlepsza będzie ta o numerze 70. Nie pozostawi nieestetycznych dziurek.

Sprawdź naszą ofertę dot. firan i rolet rzymskich