Jak uszyć firanki z woalu?

Jak uszyć firanki z woaluSzukasz nowoczesnych rozwiązań? Aranżacje okienne z woalu, atłasu czy organzy są na topie. A może sama uszyjesz taką firankę?

Do rozpoczęcia Twojej przygody będzie potrzebna maszyna do szycia, ostre nożyczki, centymetr krawiecki, kreda albo mydełko krawieckie, szpilki, igły i oczywiście nici. Niezbędna okaże się również cierpliwość. Uszycie firanek z woalu, atłasu czy organzy jest znacznie trudniejsze od tych siateczkowych. Jednak efekt jest znacznie bardziej zadowalający. Czasami warto się troszeczkę poświęcić.

Pierwszym, ważnym zadaniem jest równie obcięcie brzegów. Najlepiej to zrobić wyciągając nitkę osnowy i cięcie wzdłuż powstałej linii. Dobrze, jeśli dysponujesz odpowiednio dużym stołem i specjalnymi klamrami, które umożliwią Ci przypięcie materiału do stołu. Wówczas łatwiej będzie pracować ze śliskim materiałem.

Szycie może być wyzwaniem, a na pewno wymaga cierpliwości. Najlepiej zakupić odpowiednią stopkę do podwijania. W przypadku tkanin śliskich jest ona niemal niezbędna. Można sobie poradzić inaczej, lecz trzeba trochę pokombinować. W tej sytuacji podwiń i ręcznie przyfastryguj brzeg firany, delikatnie ją zaprasuj, a dopiero potem szyj maszynowo. Jaką igłę i nici wybrać? Podpowiadamy – powinny być one jak najcieńsze, aby nie pozostawiały widocznych śladów. Na próbce materiału ustal szerokość szwu i naprężenie nici. Czasami trzeba trochę poeksperymentować i przeprowadzić nawet kilka takich prób. Warto jednak to zrobić. Lepiej zniszczyć kawałek tkaniny niż potencjalną firanę.

Chcesz przyszyć taśmę? Tutaj konieczna będzie fastryga. Innym sposobem jest przypinanie jej, co kawałek szpilkami prostopadle do szwu, aby uniknąć nieładnego przesuwania i zakładania się tkaniny.

Takie ogólne wskazówki powinny sprawić, że stworzysz wyjątkową aranżację na Twoje okno.