Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu karnisza?

camera da lettoWażnym elementem dekoracji okiennej jest karnisz. W końcu to on podtrzymuje całą dekorację, więc przy jego wybieraniu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. W praktyce okazuje się, że nie przywiązujemy zbyt wielkiej uwagi do karnisza. Często wybór jest przypadkowy. Najczęściej decydujemy się na zakup „hurtowy”. Co oznacza, że do każdego pomieszczenia wybieramy taki sam.

Tymczasem karnisz, podobnie jak zasłony czy firany dobieramy do pomieszczenia. Nie muszą być one identyczne w całym domu. Dotyczy to zarówno wzorów, jak i grubości czy koloru. Wyjątek stanowić mogą przestrzenie łączone. Jeśli masz pokój łączony z kuchnią – lepiej wybierz jednakowe rozwiązanie.

Kupujesz karnisz? Zwróć uwagę na to, aby firana nie opierała się o parapet czy grzejnik. Zmierz ile ma dany parapet czy grzejnik i dodaj 2 cm na falowanie firany.

Pamiętaj również, że karnisz musi być dobrany do stylu pomieszczenia, doskonale z nim współgrać. Zatem jeśli preferujesz nowoczesne wnętrza – nie kupuj dużych, topornych karniszy. I odwrotnie. Do pomieszczeń urządzonych klasycznie nieodpowiednie będą karnisze w stylu nowoczesnym. Popsują cały efekt. Znaczenie ma również to, co będziesz zawieszała na karniszach, na jakie dekoracje się zdecydujesz. Dlatego jeśli planujesz założenie również zasłon – postaw na karnisz podwójny. Zawsze też możesz zamontować pojedynczy, ale z możliwością późniejszego dokupienia dodatkowego poziomu. Wówczas, kiedy zmienisz zdanie – w każdej chwili będziesz mogła założyć np. zasłony.

Przy wybieraniu karniszy zwróć uwagę na detale. Obecnie w ofercie znajduje się wiele karniszy ozdobnych. Posiadają one fantazyjne zakończenia, które mogą być również ozdobą dla Twojego pokoju i w połączeniu z idealnie dobraną aranżacją – stworzą niepowtarzalną kompozycję.